| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity (Imperial) | 30 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 15 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 0.03 oz |
| Weight Increment (SI) | 1 g |
| Measurement Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Length | 1.38" |
| Display Screen Width | 3.94" |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Characters | 5 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | ABS Plastic |
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 6.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |