Brainboxes SW-514 Wireless & Networking
SW-514
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 30 V DC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 3.60 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Height | 3.9" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 3.95 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Industrial |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |