| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Contact Configuration | SPST (N.C.) |
| Contact Resistance | 150 Micro Ohm |
| Contact Type | Closed Loop |
| Standard Gap | 1.25" |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Lead Length | 18" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 1 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Stainless Steel |
| Weight (Approximate) | 2.01 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Commercial |
| Country of Origin | China |