| Product Information | |
|---|---|
| Technology | Proximity Card |
| Smart Card/Tag Width | 2.13" |
| Smart Card/Tag Length | 3.37" |
| Smart Card/Tag Thickness | 72.4 mil |
| Media Weight | 0.34 oz |
| Operating Frequency | 125 kHz |
| Encryption | Wiegand |
| Shape | Rectangle |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Wiegand Readers Type W3 |