Black Box VCS-HDMI-005M Cables
VCS-HDMI-005M
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 36 AWG |
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 5" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |