Black Box VCL-HDMIDVI-001M Cables
VCL-HDMIDVI-001M
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI/HDMI |
| Cable Length | 3.20 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI Digital Video - Male |
| Device Supported | Video Device |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 4 Gbit/s |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.78 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |