Black Box VCB-HD2L-006 Cables
VCB-HD2L-006
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Unplug Pull Force:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |