| Technical Information | |
|---|---|
| Efficiency | 90.5% |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 48 V DC |
| Output Voltage Detail | 48 V DC @ 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Output Power | 240 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail |
| Height | 4.9" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Blackbox Hardened Managed Ethernet Switches:
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |