| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Multimedia Extender |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Frequency |
|
| Output Voltage | 5.3 V DC |
| Maximum Output Current | 2.30 A |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Black Box AVU5000 Series Wizard Multimedia Extenders |
| Certifications & Standards | UL |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |