| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Converter |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Power | 6 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Width | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Black Box Converters:
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |