| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 12 A |
| Output Current | 12 A |
| Output Power | 60 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Height | 3.1" |
| Width | 7.7" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Black Box LHGC-RACK Media Converter Chassis |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |