| Technical Information | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 72 V DC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 4.20 A |
| Output Power | 44 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Blackbox LE2700 Series Hardened Managed Modular Switches |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |