Black Box FOSM-003M-STLC Cables
FOSM-003M-STLC
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Single-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
| Cable Length | 9.80 ft |
| Connector Type on First End | ST Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x ST Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Jacket Type | OFNR |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features | Zip Cord |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.99 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |