| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 1000 ft |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Jacket Type | CMR |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 622 Mbit/s |
| Features | Near End Cross Talk (NEXT) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Green |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 14.75" |
| Shipping Width | 9.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
ETL-Verfied |
| Country of Origin | South Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |