Black Box EVHDMI02T-002M Cables
EVHDMI02T-002M
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI/HDMI |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 1.75" |
| Shipping Width | 5.75" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | UL |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |