| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 5.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.49 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |