| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Telco |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 7 ft |
| Connector Type on First End | RJ-11 Phone - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-11 Phone - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-11 Phone - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-11 Phone - Male |
| Device Supported | Telephone |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 1 Mbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 1.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |