| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Configuration | Straight-through |
| Cable Length | 5 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Conductor | Copper |
| Features | EMI/RF Protection |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 0.41 lb |
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |