| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 6.50 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Features | Retractable |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 2.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |