BIX.HARDWARE.THERMAL PRINTERS..
SRP-S300TOEK
Select model
Key features:
- Specialized for Linerless Extreme and Restick media
- Class-leading print speed of 200mm/sec
- Easy, tool-less replacement of parts
- Automatic guillotine cutting system
- IP23 rating for water-resistant operation
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal (Front Exit)
- Print Speed: Up to 200mm/sec
- Print Resolution: 203 dpi
- Media Type: Linerless Extreme, Restick, Liner Label
- Media Width: 40/58/80 mm
- Dimensions: 144 x 158 x 210 mm
- Weight: 2.00 kg (4.40 lbs.)
- Display: 2 inch Colour TFT LCD
- Interface: USB V2.0 HS + Ethernet + Serial
- Operating Temperature: 0~40°C
- Humidity: 10~80% RH
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6.69 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter Life | 1000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 4.06" |
| Maximum Label Width | 3.27" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.4" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | South Korea |
srp-s300.pdf SRP-S300TOEK
srp-s300.pdf MOD-SRP-S300