| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 48 kA |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 720 J |
| Clamp Voltage | 330 V |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Household Electronics |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $15000 |