| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Cable Length | 5" |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| Features |
|
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 6-in-1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.61" |
| Width | 1.85" |
| Depth | 0.63" |
| Weight (Approximate) | 3.15 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |