| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Emergency Power OFF | Optional |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 16 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 17" |
| Depth | 16" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 38 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |