| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Emergency Power OFF | Optional |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 16 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 6.2" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 14.1" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Mounting Location | Front |
| Weight (Approximate) | 29.06 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CE|EAC|RCM|VDE |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SMT750I_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SMT750IKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65035386&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65035386&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612028_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612028_EN |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery |
backups.pdf SMT750I