| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 10 ms |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity | 2880 VA/2700 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 75 V AC - 154 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 530 J |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 17.1" |
| Width | 7.7" |
| Depth | 21.4" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 116.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | cULus |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery, optional on-site warranties available, optional extended warranties available |
backups.pdf SMT3000C