| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Cord Length | 8 ft |
| Transfer Time | 10 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1440 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1000 W |
| Input Voltage | 120 V |
| Input Voltage Range | 82 V AC - 144 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 680 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SmartConnect |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | LCD Status |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 1555.2 kJ |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 41°F (5°C) - 235.4°F (113°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 65.94 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.4" |
| Width | 17" |
| Depth | 18.8" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Preference | Lower |
| Mounting Location | Front |
| Weight (Approximate) | 58.42 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | cULus|ENERGY STAR V2.0 (USA) |
| Software Included | Powerchute Serial Edition |
| Energy Star | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SMT1500RM2UC_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SMT1500RM2UCKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=465940358&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=465940358&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612028_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612028_EN |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Energy Star URL | https://www.energystar.gov/products/uninterruptible_power_supplies |
| REACH free of SVHC | No |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 2.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $150000 Lifetime |