APC SC450RMI1U Power Supply
SC450RMI1U
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Dataline Protection |
|
| Emergency Power OFF | Optional |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 450 VA |
| Load Capacity (Watt) | 280 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 320 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Battery Management | Intelligent battery management |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.90 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19.40 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 38 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 11.14 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.7" |
| Width | 17" |
| Depth | 15.1" |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 22.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |