| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Mounting Preference | No Preference |
| Height | 5.75" |
| Width | 5.31" |
| Depth | 1.52" |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility | APC InfraStruXure Architecture |
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | AS/NZS 3548 (C-Tick) Class A|cUL Listed|CE|Low Voltage Directive 2006/95/EC|PSE|UL Listed|VCCI Class A|VDE |
| Product Take Back Program | No |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=762884&lang=en-us |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=NBPD0155_ROHS_DECLARATION&p_FileName=NBPD0155KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Details | Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=762884&lang=en-us |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
backups.pdf NBPD0155