| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Number of Surge-only Outlets | 4 |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Overload Protection | Yes |
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 8 ms |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 120 V |
| Input Voltage Range | 88 V AC - 147 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | Multifunction LCD status and control console |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 257000 mAh |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 16 Hour |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 104°F (40°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 10000 ft |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 10.2" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 14.5" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Weight (Approximate) | 27.56 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | ENERGY STAR V2.0 (USA)|NOM|TUV C-US certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BR1500MS2_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BR1500MS2KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=552168865&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=552168865&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN |
| Energy Star URL | https://www.energystar.gov/products/uninterruptible_power_supplies |
| REACH free of SVHC | No |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 year repair or replace |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $500000 Lifetime |
backups-pro.pdf BR1500MS2