| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Outlets | 12 |
| Dataline Protection |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 865 W |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11.9" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 15" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 28 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
backups-pro.pdf BR1500GI