| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 9 |
| Number of Surge-only Outlets | 3 |
| Cord Length | 5 ft |
| Transfer Time | 6 ms |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 850 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
| Input Voltage | 120 V |
| Input Voltage Range | 92 V AC - 139 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 354 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | USB |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
LED Status Display:
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.5" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 4.1" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Weight (Approximate) | 9.04 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | California (CEC) Battery Charger|cTUVus |
| Product Take Back Program | No |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BE850G2_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BE850G2KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=557301425&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=557301425&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN |
| REACH free of SVHC | No |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace |
| Directly Connected Equipment Guarantee | Lifetime |