- 3-Step Plug and Play Setup
- Authentec TruePrint Sensor Technology
- Compact Portable Design
- Competitively priced
- Designed for accurate verification
- Eliminate password lists
- Fast User Switching for Windows XP
- Limit access to computers
- PC compatible
- Self-Powered Operation
- USB connected
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 7 |
| Number of Surge-only Outlets | 2 |
| Cord Length | 5 ft |
| Transfer Time | 6 ms |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 600 VA |
| Load Capacity (Watt) | 330 W |
| Input Voltage | 120 V |
| Input Voltage Range | 92 V AC - 139 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 490 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
LED Status Display:
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Leak-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Energy | 237.6 kJ |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.20 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.80 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 10 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 35 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 4.69 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.5" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 4.1" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Weight (Approximate) | 7.69 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | California (CEC) Battery Charger|cTUVus|NOM |
| Energy Star | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BE600M1_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BE600M1KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458562998&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458562998&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Energy Star URL | https://www.energystar.gov/products/data_center_equipment/uninterruptible_power_supplies |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace |
| Directly Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
backups.pdf BE600M1