Amer Networks SD4P1-60 Wireless & Networking
SD4P1-60
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Features | Fanless |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Uplink Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-T |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 65 W |
| Input Voltage |
|
| Frequency |
|
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |