| Technical Information | |
|---|---|
| Power Rating | 50 VA |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 16.5 V AC |
| Maximum Line Current | 3 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.3" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 3.4" |
| Weight (Approximate) | 1.55 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |