| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacle Type | DC Power |
| Receptacle Detail | 16 x DC Power |
| Protection Type | Short Circuit |
| Overload Protection | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 3.50 A |
| Output Voltage |
|
| Output Current | 4 A |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 158°F (70°C) |
| Thermal Dissipation | 17.88 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 3.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |