| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 16 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 6" |
| Length | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |