| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Voltage Detail | 24 V DC @ 12 A |
| Input Current | 5 A @ 110V |
| Output Current | 12 A |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
LEDs:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Plug/Connector | On/Off Switch |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 1.8" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 7.5" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | Access Control and Security System |
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |