| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 8 |
| Number of Output Devices Supported | 8 |
| Maximum Operating Distance | 750 ft |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Transmitter Height | 1.63" |
| Transmitter Width | 19.13" |
| Transmitter Depth | 8.50" |
| Form Factor |
|
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |