| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 2.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |