| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Input Current | 5.4 A @ 110V |
| Output Current |
|
| Output Power |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | AC Power LED |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Plug/Connector | On/Off Switch |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 22.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |