| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 28 V AC |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.3" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |