AirTrack ATD-4-1-2340-1 Labels
ATD-4-1-2340-1
Key Features:
- Direct Thermal construction with smooth, bright white paper
- Permanent, all-temp adhesive for reliable application
- High initial tack performing exceptionally well at low temperatures
- Ideal for indoor use in dry applications
- FDA compliant for indirect food contact
Specifications:
- Facestock: 52 lb. bright white paper
- Adhesive: Permanent, all-temp emulsion
- Liner: 42.7 lb. supercalendered paper, silicone coated (one side)
- Caliper: 6.2 mil overall material thickness (±10%)
- Minimum Application Temp: 30°F (-1°C)
- Service Temperature Range: -50°F to 135°F (-45°C to 57°C)
- Storage Conditions: 72°F (22°C) at 50% RH, Shelf life of 1 year
| Product Information | |
|---|---|
| Label Width | 4" |
| Label Length | 1" |
| Number of Labels per Roll | 2340 |
| Core Diameter | 1" |
| Adhesive Type | All Temp Permanent |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Paper |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information | |
| Compatibility | |
dt-paper.pdf ATD-4-1-2340-1
dt-paper.pdf MOD-AIRTRACK-PERFORMANCE-DT-PAPER