| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 1000 ft |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Transmitter Height | 1.44" |
| Transmitter Width | 3" |
| Transmitter Depth | 1.12" |
| Receiver Height | 1.44" |
| Receiver Width | 3" |
| Receiver Depth | 1.12" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|