Aiphone AX-8MV Readers
AX-8MV
Select model
The AX-8MV is an audio video master station for the AX series. The unit is CAT-5e homerun wired to it's CEU and features a 3 -1/2" TFT monitor, an oversized TALK button to activate the VOX or PTT style mmunication, door call-in indicator, call button for other master stations in the system, a call tone volume control and a button for door release. The AX-8MV can communicate to 8 masters and 8 door stations.
| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Wiring Distance | 980 ft |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5" |
| Display Screen Type | LCD |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 6.9" |
| Width | 7.6" |
| Depth | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Door Entry |
| Additional Information |
|
| Country of Origin | Japan |
ax-series.pdf AX-8MV
ax-series.pdf MOD-AIPHONE-AX-8MV