| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 10 ft |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Connector Plating | Gold Plated |
| Features |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Sensitivity | -54 dB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Color | White |
| Form Factor | Circumaural |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Gaming |
| Compatibility | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |