| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives Supported | 8 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 8 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Flash Memory Capacity | 5 GB |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 8 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type |
|
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 3 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 2 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | QTS 5.0.0 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Protocols |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.4" |
| Width | 13" |
| Depth | 11" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 15.56 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |