| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2603 v3 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 4 TB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Hard Drive Configuration | 4 x 1TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Height | 16.8" |
| Width | 7" |
| Depth | 20.9" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |