| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 19 V DC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 6 |
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Advantech AIM-35 Industrial Tablet |
| Country of Origin | Taiwan |