| Technical Information | |
|---|---|
| Minimum Frequency Response | 160 Hz |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Features | Plug and Play |
| Portable | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Configuration | 2.0 |
| RMS Output Power | 10 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 1.16 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |