| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Rechargeable | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.6" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 3.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Desktop PC |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |